Guest lecture: ICANN, NEW GENERIC TOP LEVEL DOMAINS AND ITS RIGHTS PROTECTION MECHANISMS

Thu, 23 May 2019 10:30-12:00  (lecture in English)
Faculty Council Room, Faculty of Law and Administration, UL

Czwartek, 23 maja 2019 r., 12-13.30  (wykład po polsku)
Sala Rady Wydziału Prawa i Administracji UŁ

Registration form (EN)

Formularz rejestracyjny (PL)

• Guest Lecture - EN

Most people have never heard of the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), or only have a very rough understanding of its role – and yet, every Internet user is actually using ICANN’s services! To reach another person or a website on the Internet, you have to type an address into your computer - a name or a number. That address has to be unique so computers know where to find each other. ICANN helps coordinate and support these unique identifiers across the world. In other words – it manages the Internet’s central address book and also sets the policies around it on how it is to be maintained.

In this talk, Gabriella Schittek will explain what ICANN is, its role and how the organisation is creating global policies for all Internet users. She will also present how ICANN recently introduced over 1200 new generic top level domain name endings (so called “new gTLDs”) to the Internet - such as .club, .sucks, .guru - or even .budapest – and how the existing rights protection mechanisms for brand owners had to be adjusted to fit the new reality. There will also be an introduction to what possibilities there are for students to get involved in ICANN, as ICANN is always very open to engage students in its work.

• Wykład gościnny - PL

Niewiele osób słyszało o Internetowej Korporacji ds. Przyznanych Nazw i Numerów (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers; ICANN) i wie, że to ona stoi za sukcesem światowej sieci WWW, adminsitrując systemem nazw domenowych – internetową „książką telefoniczną”. Tymczasem każdy użytkownik Internetu korzysta z usług ICANN! Aby dotrzeć do osoby lub strony w nternecie, musisz wpisać adres do odpowiedniego komputera – jego nazwę lub numer. Ten adres musi być "unikalny", tj. pozwalający na odnalezienie jedynego, konkretnego miejsca w sieci. ICANN pomaga koordynować te unikalne identyfikatory na całym świecie. Innymi słowy - zarządza centralną "książką adresową" w Internecie i określa zasady jej działania

Podczas spotkania Gabriella Schittek wyjaśni czym jest organizacja ICANN, opisze jej rolę i sposób, w jaki tworzy globalne zasady korzystania z sieci („polityki”) dla wszystkich użytkowników Internetu. Opowie także o tym, jak ICANN niedawno wprowadziła do Internetu ponad 1200 nowych domen rodzajowych najwyższego poziomu (tzw. „nowe gTLD”) - takich jak .app, .sucks, .mp3 czy .berlin oraz jak istniejące zasady ochrony właścicieli znaków towarowych musiały zostać dostosowane do nowej rzeczywistości. Będzie również mowa o tym, jak codzienni uzytkownicy Internetu mogą zaangażować się w społeczność wspieraną przez ICANN.

• BIO

Gabriella Schittek

works at the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) as a Global Stakeholder Engagement manager, responsible for Central European and the Nordics. Before starting her work with ICANN, she worked with the .uk registry Nominet and the Council of European National Top Level Domain Registries (CENTR). For several years, she managed ICANN's country code Names Supporting Organisation (ccNSO). Gabriella holds an M.A. in Political Science.

Gabriella Schittek pracuje w Internet Corporation dla Assigned Names and Numbers (ICANN) jako globalny menedżer zaangażowania interesariuszy, odpowiedzialny za Europę Środkową i Północną. Przed rozpoczęciem pracy w ICANN pracowała z rejestrem domen .uk Nominet i Radą Europejskich Krajowych Rejestrów Domen Najwyższego Poziomu (CENTR). Przez kilka lat wspierała działalność organizacji zrzeszającej rejestry krajowe (ICANN Names Supporting Organization; ccNSO). Gabriella posiada tytuł magistra nauk politycznych.