II. OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA „BEZPIECZEŃSTWO, REGULACJA I KONKURENCJA NA RYNKU ENERGETYCZNYM”

II. OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA „BEZPIECZEŃSTWO, REGULACJA I KONKURENCJA NA RYNKU ENERGETYCZNYM”

26 kwietnia 2018 roku

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego

ul. Kopcińskiego 8/12

SALA RADY WYDZIAŁU

email: konferencja.energetyczna@wpia.uni.lodz.pl

SEKRETARIAT: mgr Agnieszka Czernek
email: aczernek@uni.lodz.pl

fax: (42) 66 55 999
pokój: 3.13 bud.A, IIIp.

NAUKOWE KOŁO PRAWA ENERGETYCZNEGO I INNYCH SEKTORÓW INFRASTRUKTURALNYCH ORAZ KATEDRA EUROPEJSKIEGO PRAWA GOSPODARCZEGO DZIAŁAJĄCE NA WYDZIALE PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO WRAZ Z POLSKĄ FUNDACJĄ PRAWA KONKURENCJI I REGULACJI SEKTOROWEJ IUS PUBLICUM ZAPRASZAJĄ NA II. OGÓLNOPOLSKĄ KONFERENCJĘ NAUKOWĄ „BEZPIECZEŃSTWO, REGULACJA I KONKURENCJA NA RYNKU ENERGETYCZNYM”.

• Reportaż z I. edycji Konferencji (24 maja 2017 r., Łódź)

• zakres tematyczny

Bezpieczeństwo

• Stabilność dostaw;
    • Udział energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym;
    • Wielkość, wystarczalność i udział rezerw paliw energetycznych;
    • Wielkość, wystarczalność i udział surowców energetycznych będących we własnej dyspozycji;
    • Niezawodność sieci energetycznych;
    • Efektywność energetyczna;
    • Koncentracja przemysłów energochłonnych;
    • Możliwości wdrożenia zobowiązań międzynarodowych związanych pośrednio lub bezpośrednio z sektorem energetycznym;
    • Adekwatność priorytetów strategii energetycznej i ich kompatybilność z priorytetami wyrażonymi w dokumentach wyższej rangi;
    • Systematyczna realizacja celów strategicznych w obszarze energetyki;
    • Odpowiednie nakłady inwestycyjne i inne uwzględniające przyszły popyt wewnętrzny na energię;
    • Samowystarczalność energetyczna państwa;
    • Ustawa o OZE i jej wpływ na bezpieczeństwo energetyczne;
    • Specustawa terminalowa a bezpieczeństwo energetyczne.

Regulacja

• Udzielanie i cofanie koncesji;
    • Zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła;
    • Projekty planów rozwoju przedsiębiorstw energetycznych;
    • Operatorzy systemu przesyłowego, systemu dystrybucyjnego, systemu magazynowania, systemu skraplania gazu ziemnego lub systemu połączonego;
    • Certyfikaty niezależności;
    • Instrukcje ruchu i eksploatacji sieci przesyłowych i dystrybucyjnych;
    • Nakładanie kar pieniężnych na zasadach określonych w ustawie prawo energetyczne;
    • Współdziałanie z Komisją Nadzoru Finansowego;
    • Regulacje REMIT, MAR, EMIR i MIFID II;
    • Regulacje OZE;
    • Rynek mocy;
    • System wsparcia dla kogneneracji;
    • Compliance w sektorze energetycznym;
    • Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w energetyce;
    • Innowacyjność w sektorze energetycznym.

Konkurencja i ochrona konsumentów

• Zmiana sprzedawcy;
    • Oferty dla konsumentów i przedsiębiorców;
    • Polityka cenowa w spółkach energetycznych;
    • Kartele energetyczne;
    • Naruszanie zasad konkurencji w energetyce;
    • Monopol naturalny;
    • Konkurencja na rynku ciepła;
    • Pomoc publiczna;
    • Tajemnica przedsiębiorstwa energetycznego;
    • Kompetencje Prezesa URE i Prezesa UOKiK do rozpatrywania sporów z zakresu energetyki;
    • Współdziałanie z właściwymi organami w przeciwdziałaniu praktykom przedsiębiorstw energetycznych ograniczającym konkurencję;
    • Konsekwencje wprowadzenia pełnej konkurencji na rynku gazu;
    • Wsparcie dla prosumentów;
    • Stosowanie reguł konkurencji w sektorze energetycznym (w zakresie wyznaczania rynków właściwych, zmowy kartelowej, nadużywania pozycji dominującej na rynku energetycznym, koncentracji);
    • Ochrona konsumentów na rynku energii elektrycznej, gazu i ciepła;
    • Gwarancja dostępu do energii dla konsumentów.
  • ABSTRAKTY I REFERATY (UCZESTNICTWO CZYNNE)

Abstrakty referatów winny być złożone do 25 marca 2018 r. Nadesłane abstrakty winny zawierać informacje wskazane w formularzu zgłoszeniowym (FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY dostępny jest poniżej w PLIKI DO POBRANIA). Abstrakt nie powinien przekraczać 8.000 znaków. Abstrakt powinien zawierać: określenie problemu prawnego, tezę, cel referatu, wskazanie powiązania z tematem Konferencji, znaczenie dla programu Konferencji, metodologię badań. Do abstraktu należy załączyć wykaz podstawowej bibliografii. Abstrakty należy przesłać drogą mailową na adres: marcin.krasniewski@unilodz.eu  (cc: marzena.czarnecka@ue.katowice.pl i knpeisi@wpia.uni.lodz.pl). Zostaną one poddane ocenie Rady Programowej do dnia 5 kwietnia 2018 r.

Zasady oceny abstraktów: do oceny każdego abstraktu Prezydium Rady Programowej Konferencji powołuje dwóch recenzentów spośród Członków Rady Programowej Konferencji. Autorzy i recenzeci nie znają swoich tożsamości (double-blind review proces). Ocena ma formę pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia abstraktu lub jego odrzucenia. Sekretarz Rady Programowej odpowiada za cały proces oceny (anonimizacja zgłoszeń/formalna ocena/przedstawienie tekstów Członkom Prezydium/informowanie Autorów o wyniku oceny).

Referaty zakwalifikowane na Konferencję będą musiały być złożone w wersji working papers do 20 kwietnia 2018 r. Finalne wersje referatów do opublikowania będą musiały być złożone do 30 maja 2018 r.

• REJESTRACJA (UCZESTNICTWO BIERNE)

Osoby zainteresowane biernym udziałem w Konferencji prosimy o dokonanie zgłoszenia przez FORMULARZ REJESTRACJI

Organizatorzy nie przewidują wnoszenia opłat za uczestnictwo bierne.

• FORMA

Panele o charakterze ekspercko-doktorancko-studenckim.

Panel dyskusyjny (ekspercki) – brak referatów, dyskusja na tematy zaproponowane przez moderatora.

Panel tradycyjny (ekspercki) – prezentacja referatów i dyskusja

Panel tradycyjny (doktorancko-studencki) – prezentacja referatów i dyskusja