THE INTERNATIONAL PPSY SEMINAR TRANSITIONAL JUSTICE: BETWEEN REDEMPTION AND RETRIBUTION

Konferencja odbędzie się 6 czerwca (wtorek) 2017 roku, w godzinach 9.30-17.30 w Sali Rady Wydziału budynku Wydziału Prawa i Administracji

6 czerwca (wtorek) Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego będzie miał niezwykłą przyjemność gościć uznanych badaczy, naukowców i analityków z całego świata zajmujących się tematyką tzw. sprawiedliwości okresu przejściowego (transitional justice), tj. zespołu mechanizmów wdrażanych przez społeczeństwa powojenne lub post-autorytarne w burzliwym okresie przemian polityczno-społecznych w ich obrębie. Pytania, czy i jak rozliczyć trudną przeszłość, w jaki sposób kształtować politykę pamięci czy politykę historyczną państwa nie są i nie mogą być jednak domeną wyłącznie historyków czy publicystów. To bowiem prawo międzynarodowe wyznacza przede wszystkim ramy dla kształtowania strategii transformacji i przejścia z autorytaryzmu do demokracji bądź wojny do pokoju.

Trwająca wojna w Syrii, podobnie jak ta toczona na Ukrainie czy proces pokojowy w Kolumbii – to tylko część z palących pytań współczesności, na które spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji: „Transitional Justice: Between Redemption and Retribution”.

W konferencji weźmie udział kilkunastu naukowców reprezentujących takie kraje jak USA, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Rumunia, Słowacja, Sudan Południowy, Ukraina i Polska.

Program konferencji