Poczta USOSweb APD Moodle Lex Baza Aktów Własnych Twitter Facebook
25.03.2021 Konkursy/ Stypendia

Granty dla młodych badaczy - badania dr. Patryka Kowalskiego

Za nami podsumowanie pierwszej edycji konkursu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza UŁ. Z tej okazji zaczęliśmy prezentować poszczególne projekty, o których można przeczytać na stronie Uniwersytetu Łódzkiego.

Dr Patryk Kowalski z WPiA #UniLodz w ramach Grantu dla młodych badaczy zajmie się zagadnieniem zdań odrębnych składanych od wyroków Izby i Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz, Trybunał) w sprawach podatkowych w latach 1960–2020.

- Zdania odrębne pełnią wiele istotnych funkcji: funkcję gwarancyjną - ujawniają rozbieżności interpretacyjne przy stosowaniu prawa przez Państwa-Strony i mogą wpływać na jakość jego stanowienia, funkcję informacyjną - strony postępowania i inne podmioty mają możliwość zapoznania się z argumentacją przeciwną od orzeczenia oraz funkcję dokumentacyjną - pozwalają Wielkiej Izbie Trybunału odnieść się do argumentów wyrażonych w zdaniu odrębnym rozpoznając ponownie sprawę. Pomimo ważnych funkcji jakie pełnią, zdania odrębne w tym kontekście nie były dotychczas przedmiotem szerokiego zainteresowania zagranicznej i polskiej doktryny prawa – tłumaczy dr Patryk Kowalski.