19.04.2018 Konkursy/ Stypendia

REKORDOWE OSIĄGNIĘCIE NASZYCH STUDENTÓW W WASZYNGTONIE

W dniach 1-7 kwietnia 2018 roku odbył się w Waszyngtonie Finał Światowy The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Konkurs polega na symulacji rozprawy (moot court) przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i jest najstarszym oraz najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie.

Każdego roku biorą w nim udział najlepsze szkoły prawa z ponad stu państw, np. Columbia University, Kings College of London oraz University of Singapore. Sędziami w toku rozpraw są m. in. sędziowie trybunałów międzynarodowych oraz sądów apelacyjnych USA.

W tegorocznej edycji Polskę reprezentowali studenci Wydziału Prawa i Administracji UŁ, którzy wcześniej pokonali Uniwersytet Jagielloński w Finale Narodowym.

W Preliminary Rounds zajęliśmy 46 miejsce na 121 drużyn uczestniczących w Finale Światowym. Jest to najlepszy w historii rezultat osiągnięty przez polską szkołę prawa w tym konkursie. Biorąc pod uwagę, że w tegorocznej edycji brało udział łącznie ok. 730 zespołów (z których jedynie 121 awansowało do Finału Światowego) - znaczy to, że znaleźliśmy się w ekskluzywnym  gronie "TOP 7%".

W Waszyngtonie Polskę reprezentowali: Zuzanna Błażejewska, Katarzyna Diowksz, Bartłomiej Gerałt, Konrad Korzeniowski i Kacper Sypka. Opiekunami zespołu są prof. dr hab. Joanna Połatyńska i dr Marek Wasiński z Katedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.