Giessen - Summer Law School 2020

Drodzy Studenci,
Uniwersytet w Giessen ogłosił nabór do swoich dwóch szkół letnich, czyli Summer Law School oraz Innovation in medicine & health care.

Zainteresowani proszeni są o  przesłanie listu motywacyjnego i CV w języku angielskim na adres international.office@wpia.uni.lodz.pl do godz. 10:00 rano, 31 marca 2020 r.

Laureat zostanie wybrany przez komisję rekrutacyjną na podstawie złożonych dokumentów i będzie mógł skorzystać z jednej z dwóch oferowanych przez Uniwersytet w Giessen szkół letnich w języku angielskim odbywających się w terminie 18.07-15.08.2020. Proszsimy w liście motywacyjnym zaznaczyć, którą szkołą letnią są Państwo zainteresowani i dlaczego.

• Zgłoszenie: CV i list motywacyjny w j. ang. na office@wpia.uni.lodz.pl
  • Termin składania zgłoszeń: do godz. 10.00, 31 marca 2020 r.
  • Termin szkół letnich w Giessen: 18.07-15.08.2020
  • Poziom: studenci pierwszego i drugiego cyklu, młodzi absolwenci.
  • Język wykładowy: j. angielski (wymagany bardzo dobry poziom języka angielskiego, minimum B1).
  • Kurs językowy: j. niemiecki (na paru poziomach zaawansowania).
  • ECTS: 6 ECTS za zaliczenie programu akademickiego wybranej szkoły letniej oraz dodatkowe 1 ECTS za zaliczenie kursu języka niemieckiego.
  • Cena: € 1900 / os.
  • W cenie: program szkoły letniej, materiały, zakwaterowanie (w dzielonych pokojach) ze śniadaniem, ubezpieczenie zdrowotne, NNW i OC, bilety transportu publicznego w Giessen oraz dostęp do internetu
  • Stypendium: € 1900 na pokrycie czesnego oraz € 275na pokrycie kosztów podróży oferowane przez Justus Liebig University in Giessen.
  • Laureat opłaca inne koszty własne.
  • Więcej szczegółów w zamieszczonym poniżej opisie, w załączonych broszurach informacyjnych oraz na stronie organizatora.
  • Laureata, na podstawie złożonych przez kandydatów dokumentów, wybiera i nominuje komisja na WPiA UŁ.

Some general information about both Summer School Programmes

• Time: 18 July – 15 August 2020
  • Level: undergraduate students, postgraduate students and young professionals
  • Language of instruction: English
  • Participants will receive 6 ECTS for successfully passing the academic program.

Hessen International Summer University (ISU) – Innovation in Medicine and Health Care

Giessen International Summer University offers a multidisciplinary approach to economics, incentives and sustainability of innovation in medicine and health care. Lectures and seminars are taught by internationally established scholars and practitioners. Several study field trips (e.g. Berlin and Brussels) in combination with the German language course provide further knowledge in the areas already covered in class. The coursesaredividedintofourweeks:

• Economics of Health Care: Linking Health Economics, Innovation and Market Access
  • Medical Innovation: Linking Global Health Challenges, Entrepreneurship and Business Practice
  • Digitalization and Medical Technology in Health Care: Linking Digital Solutions and Data Privacy
  • Law and Ethic Concerns: Linking Intellectual Property Rights, Regulation of the Health Sector, Human Rights and Ethic ConcernsParticipants will receive an additional 3 ECTS for successfully passing the German language course.

U.S.-German Summer Law School (SLS) in International and Comparative Law

The courses offered at the U.S.-German Summer Law School are designed to impart knowledge in the highly popular fields of international and comparative law. The Summer Law School has earned a global reputation for excellence for its combination of high-quality learning and a wide range of cultural and social activities, such as an optional German language course on several language levels (beginner - advanced) or field trips to Berlin and Brussels. Participants can choose two out of the four following courses:

• International Economic Law & Business Transactions
  • Business Ethics and Human Rights Law
  • Comparative Constitutional Law
  • International Intellectual Property Law

Participants will receive an additional 1 ECTS for successfully passing the German language course.