Girls in ICT 2020

Aula Czerwona

Część II:
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ

23 kwietnia  już po raz drugi zawita do Łodzi, na Uniwersytet Łódzki, inicjatywa jednej z agend ONZ - Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunications Union, ITU). Podczas zajęć wspólnie zachęcać będziemy młode kobiety do związania swojej przyszłości z branżą teleinformatyczną. Program "Girls in ICT" ma z założenia dotrzeć do dziewcząt u progu kariery zawodowej i zachęcić je do wybrania nauk ścisłych jako ścieżki przyszłego rozwoju zawodowego.

Plan wydarzenia

Część I:

Wydział Prawa i Administracji UŁ

10:00 - 10:15 powitanie uczestników - dr Joanna Kulesza, WPiA UŁ

10:15 - 12:30 wystąpienia uczestników z możliwością zadawania pytań przez dzieci, w tym:

10:15 - 10:45 "Jak być bezpiecznym w sieci" Marta Witkowska, NASK

10:45 - 11:15 "Jak być bezpiecznym w sieci" kom. Michał Brykowski KWP w Łodzi

11:15 - 11:30 przerwa

11:30 - 12:00 "Jak działa internet?" Gabriella Schittek, ICANN

12:00- 12:30 "Girls in ICT - success story", Katarzyna Skonieczna, Cybercom

Część II:
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ

13:00-15:00 - warsztaty z programowania dla 30 zaproszonych dziewczynek

Organizator wydarzenia

Od 2017 roku Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny – agenda ONZ odpowiedzialna za m.in. funkcjonowanie Internetu – z sukcesem organizuje Girls In ICT Day w ponad 170 państwach na świecie. Ponad 357 000 dziewcząt i młodych kobiet wzięło już udział w ponad 11 100 inicjatywach realizowanych w 171 krajach na całym świecie przez agendy rządowe, agencje ONZ, organizacje pozarządowe, firmy telekomunikacyjne, uczelnie i szkoły.

W minionym roku Uniwersytet Łódzki jako pierwszy w kraju zdecydował się skorzystać także z tej możliwości promowania nauk ścisłych wśród dziewcząt i młodych kobiet, wciąż niedostatecznie reprezentowanych wśród informatyków i elektroników. W związku z niewzykle pozytynym odbiorem wydarzenia kontynuujmey tę inicjatywę w roku 2020.

On April 23 the University of Lodz will again host the Girls in ICT Day. During the meeting we will encourage young women to link their future with the ICT industry. This falls in line with the overall objective of the programme, trying to reach young girls on the threshold of their careers and encourage them to choose ICTs as a path for future professional development.  Our specific focus will be to highlight to young women ICT career opportunities based on social sciences and founded in law, sociology, political science, psychology next to the traditional approach of natural science background. UoL offers the unique opportunity to look at ICTs from both perspectives: social and natural sciences based.

The main element of the event will be IT workshops for 30 girls aged 13-15 attending schools in Łódź cooperating with the largest university in Łódź under the "University always open" program. The girls will be invited to the Faculty of Physics, where they will learn the basics of programming and robotics - they will write a simple program that will allow "programming" fruits connected to microelectronic circuits so that they can be used as a piano keyboard. This programming workshop will be preceded by a meeting at the Faculty of Law and Administration regarding online  security and career prospects for girls in ICTs.  This first part of the event will be open to anyone (after prior registration) and a unique chance to discuss online security and ICT careers with representatives from local and global business and NGOs, including ICANN, NASK (.pl registry) and  national police cybercrime department.

Draft agenda:

10:00 - 10:15 welcome remarks