Girls in ICT

25 kwietnia po raz pierwszy zawita do Łodzi, na Uniwersytet Łódzki, inicjatywa jednej z agend ONZ - Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunications Union, ITU). Podczas zajęć wspólnie zachęcać będziemy młode kobiety do związania swojej przyszłości z branżą teleinformatyczną. Program Girls In ICT ma z założenia dotrzeć do dziewcząt u progu kariery zawodowej i zachęcić je do wybrania nauk ścisłych jako ścieżki przyszłego rozwoju zawodowego

ONZ organizatorem

Od 2017 roku Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny – agenda ONZ odpowiedzialna za m.in. funkcjonowanie Internetu – z sukcesem organizuje Girls In ICT Day w ponad 170 państwach na świecie. Ponad 357 000 dziewcząt i młodych kobiet wzięło już udział w ponad 11 100 inicjatywach realizowanych w 171 krajach na całym świecie przez agendy rządowe, agencje ONZ, organizacje pozarządowe, firmy telekomunikacyjne, uczelnie i szkoły.

W tym roku program zawita także do Polski: Uniwersytet Łódzki jako pierwszy w kraju zdecydował się skorzystać także z tej możliwości promowania nauk ścisłych wśród dziewcząt i młodych kobiet, wciąż niedostatecznie reprezentowanych wśród informatyków i elektroników.

Programowanie... owoców

Głównym elementem wydarzenia będą warsztaty informatyczne dla 30 dziewcząt w wieku 13-15 lat uczęszczających do łódzkich szkół współpracujących z największa łódzką uczelnią w ramach programu „Uniwersytet zawsze otwarty”. Dziewczęta zostaną zaproszone na Wydział Fizyki, gdzie nauczą się podstaw programowania i robotyki – napiszą prosty program, który pozwoli „zaprogramować” podłączone do układów mikroelektronicznych owoce tak, żeby posłużyły za klawiaturę fortepianu.

Naukę programowania poprzedzi spotkanie na Wydziale Prawa i Administracji dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Ta część wydarzenia będzie otwarta dla wszystkich chętnych (po wcześniejszej rejestracji).

Swoją obecność z krótkimi wystąpieniami potwierdzili już przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji i Urzędu Marszałkowskiego, zajmujący się na co dzień edukacją dzieci i młodzieży w tym właśnie zakresie.

Spotkanie będzie okazją do zadania im pytań i wspólnego zastanowienia się nad tym, jak skutecznie chronić się przed zagrożeniami czyhającymi w cyberprzestrzeni.

plan wydarzenia

9:30 - 9:40 powitanie uczestników
9:40 - 12:00 "Jak być bezpiecznym w sieci" - wystąpienia gości z możliwością zadawania pytań przez dzieci.
Goście: kom. Michał Brykowski KWP w Łodzi, Sylwia Karolak-Marcinkowska, Urząd Marszałkowski, Anna Borkowska (NASK)
miejsce: czerwona aula WPiA

12:30-14:30 - warsztaty z programowania dla 30 zaproszonych dziewczynek miejsce: Wydział Fizyki

Tekst: Centrum Promocji UŁ