Moot Court Courses (2019/2020)

Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA zaprasza Studentów prawa do wzięcia udziału w kolejnej edycji Moot Court Courses (rok akademicki 2019-2020)

Zajęcia przygotowują do uczestnictwa w międzynarodowych studenckich konkursach prawniczych (np. Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition; Telders International Law Moot Court Competition; Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition; Manfred Lachs Space Law Moot Court; International Criminal Court Moot Court Competition).

Konkursy polegają na symulacji rozprawy przed sądem międzynarodowym (np. Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości). Studenci wcielają się w role przedstawicieli procesowych fikcyjnych państw. Każda rozprawa jest odrębnym „meczem”, którego zwycięzca awansuje do kolejnej rundy. Uczestnicy muszą się wykazać  wiedzą z zakresu prawa międzynarodowego, profesjonalnymi umiejętnościami adwokackimi oraz bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. W związku z tym, że sprawy będące podstawą konkursów dotyczą realnych, skomplikowanych problemów prawnych, turnieje traktowane są jako kuźnia talentów dla resortów dyplomacji a także międzynarodowych korporacji prawniczych.

Udział w zajęciach umożliwia m. in.: uczestniczenie w krajowym lub światowym finale wybranego konkursu; 8 pkt. ECTS; możliwość ubiegania się o indywidualną organizację studiów.

W ostatnich latach, drużyny WPiA UŁ zwyciężały m. in. w: polskich eliminacjach konkursu Jessupa (2015, 2017, 2018, 2019) i konkursu Teldersa (2017, 2018) oraz w europejskich eliminacjach konkursu Mandeli (2018). Studenci naszego Wydziału uzyskiwali również wyróżnienia indywidualne podczas finałów światowych, europejskich oraz krajowych.

Na spotkanie informacyjne w sprawie zajęć, zapraszamy dnia 16 maja 2019 roku o godz. 15.00 do s. 2.55.

Chęć udziału w zajęciach można również zgłaszać mailowo do końca maja 2019 roku, kierując wiadomość do dr hab. Joanny Połatyńskiej (jpolatynska@o2.pl) oraz dra hab. Marka Wasińskiego (marek.wasinski@gmail.com). W mailu należy wskazać:

• imię i nazwisko;
  • orientacyjną datę ukończenia studiów;
  • nr telefonu.

O przyjęciu na zajęcia decydują Prowadzący, zastrzegając sobie możliwość przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych (czerwiec 2019). Informacja dotyczy tylko studentów III I IV roku kierunku PRAWO w roku 2018/2019