Wystawa 100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce

Wystawa planowana jest na 28 listopada 2018 r. od godz. 13.00 w holu naszego Wydziału

• Rys historyczny

7 i 8 II 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekrety  o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych” Były to jedne z pierwszych aktów prawnych wydanych w odrodzonej Polsce, na ich podstawie utworzono Straż Więzienną.

Straż Więzienna była pierwszą formacją mundurową w Polsce, która oficjalnie umożliwiła  kobietom służbę w swoich szeregach, już w pierwszych przepisach jest mowa o dozorcach  i dozorczyniach”.

W okresie międzywojennym w Polsce funkcjonowało ponad 300 jednostek penitencjarnych,  w których pracowało około 4000 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

26 VII 1939 r. wydano ustawę o organizacji więziennictwa najwyższy rangą akt prawny dotyczący Straży Więziennej, która de facto nie weszła w życie.

W trakcie II wojny światowej zginęło około 15% funkcjonariuszy Straży Więziennej (stan z 1939 r.).  Z czego większość stanowili funkcjonariusze, którzy dostali się pod okupację  radziecką  i zostali zamordowani przez NKWD w trakcie zbrodni katyńskiej.

Po 1945 r. więziennictwo polskie funkcjonowało, na podstawie okólnika PKWN z 4 X 1944 r. w ramach Resortu, a później Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

20 VII 1954 r. na mocy dekretu  Rady Państwa utworzono Służbę Więzienną podległą MBW. W roku 1956 po zmianach w MBW Służba Więzienna została włączona w struktury Ministerstwa Sprawiedliwości, a 10 XII 1959 uchwalona Ustawę o Służbie Więziennej, która obowiązywała do 1996 roku.

Aktualnie polska Służba Więzienna funkcjonuje na podstawie Ustawy o Służbie Więziennej z 9 IV 2010 r.

Przełożonym wszystkich funkcjonariuszy Służby Więziennej jest Dyrektor Generalny Służby Więziennej. Dyrektor Generalny kieruje pracą Centralnego Zarządu Służby Więziennej, któremu podlega 15 Inspektoratów Okręgowych Służby Więziennej oraz ośrodki szkolenia Służby Więziennej.

W Polsce istnieje 45 aresztów śledczych i 84 zakładów karnych, w których służbę pełni prawie 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Funkcjonariusze Służby Więziennej codziennie ochraniają społeczeństwo przed ponad 70 tysiącami osób przebywających w więzieniach.

Pliki do pobrania