Anna Grabarczyk otrzymała najwyższą możliwą nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych w 29. edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych. Pisała o prawach człowieka oraz europejskim i polskim sądownictwie. Praca napisana została pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej
Konkurencja była silna. Z 28 nadesłanych w tym roku prac Ministerstwo nagrodziło 7. Anna Grabarczyk jako jedyna otrzymała nagrodę pierwszego stopnia. Oprócz niej nagrodzono lub wyróżniono również absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego oraz Uczelni Łazarskiego.
Za formę i metodologię badań
- Wykorzystałam podczas pisania pracy literaturę zarówno polską jak i zagraniczną, analizowałam ustawodawstwo i orzecznictwo, przeprowadziłam też ankietę. Dzięki tej ostatniej udało się realnie porównać jak prawo w książkach i przepisach ma się do rzeczywistości, ale również jak aktualną sytuację w Polsce oceniają sami sędziowie orzekający w wydziałach karnych oraz karnych odwoławczych - mówi laureatka.
Wnioski z pracy są jasne - w niektórych przypadkach wciąż potrzebne jest w Polsce zorganizowane działanie na rzecz zapewnienia kompleksowej ochrony praw człowieka.
Postępowanie, aresztowanie, skarga
Najlepsze prace magisterskie nagrodzone w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych
Na tegoroczną 29. edycję konkursu Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych nadesłano 28 prac obronionych w 2017 r. Siedem spośród nich zostało nagrodzonych lub wyróżnionych. Autorka opisała w pracy zmiany w przepisach, ale również praktyczne przykłady stosowania prawa na trzech przykładach: dostępu do akt postępowania przygotowawczego, czasu trwania tymczasowego aresztowania, a także ewolucji instytucji skargi na przewlekłość postępowania.
Wyjaśnia, że chodzi o dostosowane porządku prawnego Polski do standardów ochrony praw człowieka określonych Konwencją, a doprecyzowanych przez wyroki Trybunału strasburskiego.