13.07.2018 nasze sukcesy

Praca magisterska absolwentki WPiA UŁ z nagrodą MSZ

Anna Grabarczyk otrzymała najwyższą możliwą nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych w 29. edycji konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych. Pisała o prawach człowieka oraz europejskim i polskim sądownictwie. Praca napisana została pod kierunkiem dr hab. Joanny Połatyńskiej

Konkurencja była silna. Z 28 nadesłanych w tym roku prac Ministerstwo nagrodziło 7. Anna Grabarczyk jako jedyna otrzymała nagrodę pierwszego stopnia. Oprócz niej nagrodzono lub wyróżniono również absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego oraz Uczelni Łazarskiego.

Za formę i metodologię badań

Najlepsza w tym roku - zdaniem MSZ - praca magisterska z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych, merytorycznie znajduje się na pograniczu prawa międzynarodowego oraz prawa karnego procesowego. Została poświęcona wpływowi, jaki na przestrzeni lat orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wywierało na polski proces karny. Zdaniem Komitetu Nagrody pracę wyróżnia w szczególności forma i przyjęta metodologia badań.

- Wykorzystałam podczas pisania pracy literaturę zarówno polską jak i zagraniczną, analizowałam ustawodawstwo i orzecznictwo, przeprowadziłam też ankietę. Dzięki tej ostatniej udało się realnie porównać jak prawo w książkach i przepisach ma się do rzeczywistości, ale również jak aktualną sytuację w Polsce oceniają sami sędziowie orzekający w wydziałach karnych oraz karnych odwoławczych - mówi laureatka.

Wnioski z pracy są jasne - w niektórych przypadkach wciąż potrzebne jest w Polsce zorganizowane działanie na rzecz zapewnienia kompleksowej ochrony praw człowieka.

Postępowanie, aresztowanie, skarga

Najlepsze prace magisterskie nagrodzone w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych

Na tegoroczną 29. edycję konkursu Ministra Spraw Zagranicznych na najlepszą pracę magisterską z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych nadesłano 28 prac obronionych w 2017 r. Siedem spośród nich zostało nagrodzonych lub wyróżnionych. Autorka opisała w pracy zmiany w przepisach, ale również praktyczne przykłady stosowania prawa na trzech przykładach: dostępu do akt postępowania przygotowawczego, czasu trwania tymczasowego aresztowania, a także ewolucji instytucji skargi na przewlekłość postępowania.

- Analizując proces zmian zachodzących w polskim prawie, starałam się odpowiedzieć na pytanie: czy Polska, jako państwo związane Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka, sprostała postawionemu przed nią zadaniu? - mówi Anna Grabarczyk.

Wyjaśnia, że chodzi o dostosowane porządku prawnego Polski do standardów ochrony praw człowieka określonych Konwencją, a doprecyzowanych przez wyroki Trybunału strasburskiego.