19.03.2017 nasze sukcesy

Zwycięstwo studentów WPiA UŁ w The Polish National Rounds 40. edycji The Telders International Law Moot Court Competition

NASI STUDENCI PONOWNIE NAJLEPSI W POLSCE!

• Zespół studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w składzie: Zuzanna Błażejewska, Katarzyna Grodzka, Konrad Korzeniowski i Rafał Sikora zwyciężył w The Polish National Rounds 40. edycji The Telders International Law Moot Court Competition.

Zwycięstwo oznacza, iż nasza drużyna weźmie udział w Rundzie Finałowej, która odbędzie się w dniach 17-20 maja 2017 r. w Hadze (m. in. w siedzibie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości).

Opiekunami drużyny są prof. dr hab. Joanna Połatyńskadr Marek WasińskiKatedry Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

The Telders International Law Moot Court Competition jest organizowany od 1977 roku. Od wielu lat pozostaje najważniejszym i najbardziej prestiżowym konkursem typu "moot court" (symulacja rozprawy sądowej) w Europie. Co roku ok. 40 uniwersytetów rywalizuje w rundach narodowych, bowiem w rundzie finałowej każde państwo europejskie może być reprezentowane tylko przez jedną, najlepszą drużynę.

W konkursie studenci wcielają się w rolę pełnomocników dwóch fikcyjnych państw, wiodących spór przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. W tym roku case dotyczył prawa dyplomatycznego oraz prawa traktatów. Drużyny występują w charakterze obu stron postępowania, zarówno powoda, jak i pozwanego (odpowiednio Applicant i Respondent). Studenci przygotowują pisma procesowe, a następnie prezentują swoje argumenty podczas symulacji rozpraw sądowych. Przygotowanie wymaga od uczestników bardzo dużego nakładu pracy, wykorzystania nie tylko aktów prawnych, ale także bogatego orzecznictwa z trybunałów międzynarodowych, sądów krajowych oraz specjalistycznej literatury.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas finału w Hadze!