Phenomenology of Law – Reinach Conference

The conference will take place on 27-29 April, 2018 Faculty of Law and Administration

University of Lodz, Poland

Phenomenology of Law – Reinach Conference. 2017 has marked the centenary of Adolf Reinach's death, one of the most prominent and important phenomenologists and law phenomenologists

Invitation

Phenomenology of Law – Reinach Conference

Dear Sir or Madam,

2017 has marked the centenary of Adolf Reinach's death, one of the most prominent and important phenomenologists and law phenomenologists.

Faculty of Law and Administration, Legal Theory and Legal Philosophy Department and Centre of Theory and Philosophy of Human Rights organize a conference on Adolf Reinach's legal philosophy thought in the centenary of his death.

The conference will take place on 27-29 April, 2018 at Faculty of Law and Administration (University of Lodz). The Organizers will provide accommodation and meals.

Please, send an abstract of a paper (title and max 300 characters) and registration data (name, affiliation, email address and alternatively academic title) to: tomaszbekrycht@wpia.uni.lodz.pl (untill 28 February, 2018).

Venue

Fenomenologia prawa – konferencja Reinachowska

Szanowni Państwo,

w 2017 roku przypadła setna rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych i najważniejszych fenomenologów i fenomenologów prawa – Adolfa Reinacha.

Wydział Prawa i Administracji, Katedra Teorii i Filozofii Prawa oraz Centre of Theory and Philosophy of Human Rights oraz pracownikami Katedry Teorii i Filozofii Prawa organizują konferencję poświęconą filozoficznoprawnej myśli Adolfa Reinacha w rocznicę stulecia jego śmierci.

Konferencja odbędzie się 27-29 kwietnia 2018 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Koszty zakwaterowania i wyżywienia należą do Organizatorów.

Abstrakt referatu (tytuł i max. 300 znaków) oraz zgłoszenie (imię i nazwisko, afiliacja, email i ewentualnie tytuł naukowy) uprzejmie proszę przesłać na adres: tomaszbekrycht@wpia.uni.lodz.pl (do 28 lutego 2018).