X Spotkanie Plenarne

WPiA 27.03.2018 r.

Za nami X Spotkanie Plenarne KN Prawa Medycznego. Tym razem pochyliliśmy się nad bardzo ważnym, choć traktowanym przez niektórych z przymrużeniem oka tematem – uzależnienia. Wydawać by się mogło, że powiedziano już w tej sprawie wiele, że w gruncie rzeczy ma to niewiele wspólnego z prawem. Pozory jednak mylą.
27 marca na Wydziale Prawa i Administracji gościliśmy osoby, które w znaczny sposób przybliżyły nam problematykę uzależnień. Jako pierwsza głos zabrała pani Izabela Antczak – terapeutka do spraw uzależnień. Dzięki temu wystąpieniu uświadomiliśmy sobie kilka ważnych kwestii. Po pierwsze uzależnić możemy się tak naprawdę od wszystkiego, jednak pytanie brzmi czy nasze przyzwyczajenie jest dla nas niebezpieczne? Jeśli możemy nad nim panować i nie wywołuje negatywnych skutków dla naszego zdrowia, nie musimy się tym martwić. Często powodem uzależnienia jest nasza słabość, kryzys, który pojawia się w naszym życiu, najczęściej taki, z którym nie potrafimy sobie poradzić. Wówczas możemy szukać pomocy w różnego rodzaju stowarzyszeniach i grupach wsparcia, jednak najważniejsze jest wsparcie naszej rodziny i najbliższych.

O tym jak od strony prawnej wygląda sytuacja osób uzależnionych, jak i współuzależnionych opowiedział dr Błażej Kmieciak - asystent w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, b. Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego w Łodzi. Nasz ustawodawca najwięcej miejsca poświęcił osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków. Dzięki dwóm ustawom – o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o przeciwdziałaniu narkomanii mamy, niestety nie pozbawioną luk legislacyjnych regulację prawną, która pozwala na podjęcie pewnych form przymusu w stosunku do osób uzależnionych. W ostatnim czasie pojawił się projekt zmian przepisów, które dotyczyłyby kobiet w ciąży uzależnionych od alkoholu.
Nie obyło się oczywiście bez dyskusji i pytań ze strony publiczności. Jeszcze raz dziękujemy naszym prelegentom za wystąpienia. Wszystkich zachęcamy do śledzenia naszego Koła na facebooku i instagramie oraz udziału w naszym kolejnym spotkaniu plenarnym, które odbędzie się już w kwietniu!