Prof. Sławomir Cieślak o studiach podyplomowych Prawo Egzekucji Komorniczej

Prof. dr hab. Sławomir Cieślak, kierownik studiów podyplomowych Prawo Egzekucji Komorniczej opowiada o trwającej rekrutacji.

Prof. Sławomir Cieślak

Panie Profesorze, jesteśmy w okresie rekrutacji na studia podyplomowe prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Kieruje Pan jednymi z nich, tj.: Studiami Podyplomowymi Prawa Egzekucji Sądowej. Do kogo są one adresowane?

Prof. dr hab. Sławomir Cieślak, Kierownik Katedry Postępowania Cywilnego I na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego:
Studia są adresowane przede wszystkim do osób, które zajmują się zawodowo czynnościami podejmowanymi w ramach egzekucji sądowej, a więc do komorników sądowych, asesorów i aplikantów komorniczych, sędziów, referendarzy i asesorów w wydziałach sądów powszechnych zajmujących się egzekucją sądową, w tym nadzorem nad komornikami sądowymi. Istotną grupę w dotychczas zakończonych edycjach studiów stanowili również pracownicy kancelarii komorniczych zatrudnienia przez komorników, a także pracownicy administracyjni sądów. Program studiów jest tak skonstruowany, by objąć kompleksowo zagadnienia wiążące się z egzekucją sądową obowiązków wynikających w tytułach wykonawczych, w tym nie tylko czynności egzekucji sądowej, ale też aspekty podatkowe działalności komorników sądowych, odpowiedzialność komorników sądowych i sędziów zajmujących się egzekucją, problem ochrony danych osobowych w egzekucji sądowej itd.

Wspomniał Pan Profesor o poprzednich edycjach studiów, czy to oznacza, że tegoroczna rekrutacja nie jest pierwszym naborem na te studia?

W bieżącym roku prowadzimy rekrutację na V edycję tych studiów. Pierwsza edycja została zrealizowana w roku akademickim 2014/2015. Powołanie tych studiów w Uniwersytecie Łódzkim w 2014 roku wydawało mi się zupełnie naturalne z uwagi na bardzo intensywne badania nad sądowym postępowaniem egzekucyjnym prowadzone od wielu lat przez pracowników obydwu Katedr Postępowania Cywilnego UŁ. Dzięki temu mogliśmy zapewnić prowadzenie wykładów przez osoby o najwyższych kompetencjach w tym zakresie.

Czy to znaczy, że wykładowcami są tylko pracownicy naukowi UŁ?

Nie, oprócz pracowników Katedry Postępowania Cywilnego I i II UŁ, od I edycji starałem się włączać do obsady zajęć specjalistów zajmujących się kwestiami prezentowanymi na wykładach, w tym także przedstawicieli praktyki prawniczej z dużym doświadczeniem. Z tego względu zajęcia w dotychczasowych edycjach prowadzili także naukowcy z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, UMCS w Lublinie, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Gdańskiego. Zajęcia prowadzą ponadto komornicy sądowi, sędziowie, a nowością w obecnej V edycji jest wprowadzenie nowego przedmiotu Psychologiczne przygotowanie do zawodu komornika - podstawy komunikacji i zasady radzenia sobie ze stresem. Prowadzenie tych zajęć powierzono profesorowi psychologii, mającemu doświadczenie także w praktyce udzielania pomocy psychologicznej.

Do kiedy trwa rekrutacja?

Zasadniczy okres rekrutacji zakończył się 2 października, jednak został on przedłużony do 16 października b.r. Szczegółowe informacje są zamieszczone na stronie internetowej.

Zdjęcie i redakcja: Daniel Maliński, Wydział Prawa i Administracji UŁ