O WYDAWNICTWIE

„Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego" to wydawane od 1993 r. czasopismo naukowe poświęcone zagadnieniom dziejów państwa i prawa na ziemiach polskich. Na jego łamach publikowane są artykuły poruszające problematykę historii prawa sądowego oraz ustroju politycznego na ziemiach polskich, począwszy od powstania państwa, aż po czasy najnowsze. Czasopismo skierowane jest nie tylko do historyków prawa, ale także przedstawicieli kierunków prawno-dogmatycznych oraz wszystkich czytelników szeroko zainteresowanych dziejami Polski.

Twórcą „Studiów" jest prof. dr hab. Jacek Matuszewski, którego wytrwałość umożliwiła przetrwanie czasopisma w pierwszym okresie jego istnienia. Obecnie periodyk ukazuje się co roku i wydawany jest we współpracy: Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wśród Autorów zamieszczanych tam publikacji, obok wybitnych znawców tematu, takich jak na przykład prof. dr hab. Stanisław Grodziski, prof. dr hab. Artur Korobowicz, prof. dr hab. Józef Matuszewski, prof. dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. dr hab. Zygfryd Rymaszewski, prof. dr hab. Wacław Uruszczak oraz prof. dr hab. Wojciech Witkowski, znaleźć można dziś historyków prawa z ośrodków naukowych całej Polski.

Redaktorem naczelnym czasopisma jest prof. dr hab. Jerzy Malec, a w składzie komitetu redakcyjnego, oprócz przedstawicieli rodzimych ośrodków akademickich zasiadają także uczeni z Litwy, Czech, Niemiec i Ukrainy.

Począwszy od IV tomu „Studiów", na łamach czasopisma prezentowane są sylwetki najwybitniejszych uczonych środowiska historyków prawa okresu powojennego, m. in. prof. prof. Zygfryda Rymaszewskiego, Józefa Matuszewskiego, Kazimierza Orzechowskiego, Juliusza Bardacha, Ludwika Łysiaka.

„Studia z Dziejów Państwa i Prawa Polskiego" ujęte są w wykazie czasopism punktowanych MNiSW (3 pkt).

Osoby zainteresowane publikacją na łamach czasopisma proszone są o nadsyłanie artykułów (do jednego arkusza wydawniczego – 40.000 znaków) na adres e-mailowy: dorotawisniewska@autograf.pl.