PRAWO W POPkulturze

PRAWO W POPkulturze to nowy cykl spotkań na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Uczestnicy zajmą się analizą wybranych zagadnień z różnych gałęzi prawa, których elementy zostały wykorzystane w wybranych dziełach kultury popularnej, w tym filmach, serialach, książkach oraz komiksach.

Nasz celem jest zainteresowanie odbiorców różnymi aspektami prawa poprzez analizę ich występowania w popkulturze. Chcemy pokazać, jak pewne elementy prawa, takie jak konstytucyjne, karne, międzynarodowe, cywilne i wyznaniowe, są wykorzystywane w twórczości popularnej oraz jakie motywy związane z aktualnymi regulacjami prawnych można odnaleźć w dziełach popkultury.

Spotkania składają się z dwóch części:

1. Merytoryczne wprowadzenie prowadzone przez prowadzącego, które obejmuje omówienie zagadnienia przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej.
  2. Dyskusja, w której uczestnicy mają możliwość dzielenia się swoimi refleksjami i wnioskami na temat analizowanego materiału.

Zajęcia skierowane są zarówno do studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, jak i odbiorców spoza wydziału, także uczniów szkół średnich.

ROZKŁAD:

• 27 lutego, g. 14.30-16.00 - WPiA UŁ Sala 1.27
    Zamaskowany, samozwańczy stróż prawa – superbohater, czy pospolity przestępca?  - Naruszenie konstytucyjnych praw i wolności jednostki, wypełnianie znamion przestępstwa, przekroczenie uprawnień przez 2 funkcjonariusza publicznego, kwestia odpowiedzialności deliktowej;
  • Marzec
    „Sokovia Accords” i „Akt Rejestracji Superbohaterów”, czyli kiedy popkultura bierze się za prawo - Procedowanie w Organizacji Narodów Zjednoczonych, ratyfikowanie umów międzynarodowych, proces ustawodawczy w Stanach Zjednoczonych, realizacja przepisów prawa a system ochrony praw człowieka;

• Kwiecień
    „Daredevil” i „Mecenas She-Hulk”, czyli co się dzieje, gdy superbohater trafia na salę sądową - Prawo procesowe stanów zjednoczonych, funkcjonowanie systemu sądowniczego i penitencjarnego;

• Maj
    Relacje pomiędzy władzą świecką i religijną w Odległej Galaktyce - analiza stosunków pomiędzy Radą Jedi i Kanclerzem Republiki - Zasady relacji pomiędzy wspólnotą państwową i wspólnotami religijnymi, wolność religijna;

• Czerwiec
    Gdy superbohaterowie stają się narodem – prawno-polityczne aspekty powstania i funkcjonowania państwa Krakoi - Elementy konstytuujące istnienie państwa, system relacji międzynarodowych, prawo dyplomatyczne.

PROWADZĄCY:
dr Jakub Stępień