Zmarł prof. dr hab. Zygfryd Rymaszewski

Z głębokim żalem informujemy, że zmarł prof. dr hab. Zygfryd Rymaszewski.

Z głębokim żalem informujemy, że 15 lutego 2024 r. zmarł prof. dr hab. Zygfryd Rymaszewski (ur. 9 lipca 1927 r. Nowych Trokach pod Wilnem).

Od 1945 r. mieszkał w Łodzi, gdzie zdał maturę i zdobył stopień magistra prawa na Uniwersytecie Łódzkim. W 1953 r. podjął pracę naukową na Wydziale Prawa UŁ, uczestnicząc w pracach badawczych prof. dr hab. Jana Adamusa nad historią polskiego prawa prywatnego. Od 1959 r. związał się formalnie z Katedrą Powszechnej Historii Państwa i Prawa, a po połączeniu tej jednostki z Katedrą Historii Państwa i Prawa Polskiego w 2016 r. i utworzeniu Katedry Badań nad Rozwojem Państwa i Prawa pracował w niej aż do dziś.

 Z dużym zaangażowaniem w swoją działalność badawczą zdobywał kolejne stopnie naukowe: doktora nauk prawnych (w 1965 r. - na podstawie rozprawy doktorskiej nt. „Prawo bliższości krewnych w polskim prawie ziemskim do końca XV wieku”), doktora habilitowanego (w 1974 r. - w oparciu o rozprawę pt. „Łacińskie teksty Landrechtu Zwierciadła Saskiego. Versio Vratislaviensis, Versio Sandomiriensis”) i tytuł profesora (w 1986 r. - na podstawie monografii: „Łacińskie teksty Landrechtu Zwierciadła Saskiego w Polsce. Jaskier – tekst główny i noty marginesowe” oraz „Sprawy gdańskie przed sądami zadwornymi oraz ingerencja królów w gdański wymiar sprawiedliwości XVI-XVIII w.”). W 1990 r. został profesorem zwyczajnym.

Szerokie zainteresowania badawcze Pana Profesora obejmowały przede wszystkim problematykę zastawu i średniowiecznego pozwu, prawo bliższości krewnych, funkcjonowanie Zwierciadła Saskiego w Polsce, a także zasadę reprezentacji w prawie spadkowym miast Prus Królewskich, spisy prawa chełmińskiego, instytucję woźnego sądowego i obrót nieruchomościami w średniowiecznym Krakowie i Kazimierzu.

Pan Profesor, poza pracą naukową i dydaktyczną, z powodzeniem zajmował się także działalnością organizacyjną, pełniąc w Uniwersytecie Łódzkim m.in. funkcje:

  • kierownika Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa,
  • Prodziekana do spraw dydaktyki na Wydziale Prawa i Administracji,
  • członka Rady ds. Młodzieży,
  • przedstawiciela Wydziału w Senacie,
  • kierownika Zaocznego Zawodowego Studium Administracyjnego na Wydziale Prawa.

Aktywność naukowa Pana Profesora zaowocowała również między innym członkostwem w Komitecie Naukowym Nauk Prawnych PAN, redakcji Czasopisma Prawno-Historycznego, Komisji Historyczno-Prawnej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także początkowo funkcją sekretarza Wydziału II (Nauk Historycznych i Społecznych), później członka Zarządu i następnie członka Komisji Rewizyjnej Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

Poza działalnością naukową, Pan Profesor Zygfryd Rymaszewski był zaangażowany w pomoc materialną dla białoruskiej Polonii jako wieloletni wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Rubież. Wraz z małżonką ufundował stypendia dla kilkorga studentów z Białorusi kształcących się w Łodzi. Ponadto sprawował pieczę nad studentami polskiego pochodzenia przybyłymi do Łodzi z krajów byłego ZSRR jako Pełnomocnik Rektora UŁ.

W uznaniu szerokiej działalności Pan Profesor został nagrodzony między innymi:

  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej,
  • Złotym Krzyżem Zasługi,
  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • Odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”,
  • Medalem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego,
  • Honorowym Medalem 600-lecia Miasta Łodzi „za działania na rzecz rozwoju Łodzi przyznawane z okazji 600-lecia Miasta”.

Cechując się ogromną pracowitością i dociekliwością badawczą, Pan Profesor Zygfryd Rymaszewski był Człowiekiem Niezwykłym - bardzo skromnym, ale i otwartym na problemy innych ludzi, szczególnie młodych. Zawsze uczestniczył w spotkaniach i seminariach katedralnych, udzielając pomocy oraz życzliwych rad, za co my – uczniowie Pana Profesora – jesteśmy i będziemy zawsze wdzięczni.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia
Kolegium Dziekańskie WPiA UŁ
Społeczność akademicka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego


Uroczystość pogrzebowa odbędzie się dnia 22 lutego 2024 r. o godzinie 10:30 na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. św. Józefa przy ulicy Ogrodowej 39 w Łodzi.