80 lat minęło jak jeden dzień – jubileuszowe wydarzenia UniLodz w przyszłym tygodniu

W tym roku nasza społeczność świętuje 80-lecie, które pozwala nam powrócić do tego co dla nas ważne: do wspólnoty, dialogu i współpracy – do podejścia skupionego na ludziach i ich dobrostanie, dlatego przygotowaliśmy szereg inicjatyw angażujących całą naszą społeczność akademicką.

W przyszłym tygodniu zadbaliśmy o to, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie – w końcu jubileusz Uniwersytetu Łódzkiego to jubileusz Nas wszystkich, dlatego powinniśmy świętować go razem! 

Zapowiedź wydarzeń związanych z jubileuszem 80-lecia UŁ
Uroczyste posiedzenie Senatu UŁ w 80. rocznicę utworzenia uczelni 

Obchody 80-lecia nie mogą być celebrowane bez uroczystego posiedzenia Senatu UŁ 26 maja br. o godz. 12:00 w Auli im. prof. Stanisława Liszewskiego na Wydziale Nauk Geograficznych (Łódź, ul. Kopcińskiego 31), na które serdecznie zaprasza Rektor UŁ prof. Rafał Matera oraz Senat UŁ. Uroczystość uświetni swym wykładem gość honorowy, doktor honoris causa UŁ prof. Krzysztof Pomian

Uroczyste posiedzenie Senatu UŁ w 80-lecie powstania uczelni
Podczas uroczystości przedstawiciele sześciu publicznych łódzkich uczelni skupionych w Łódzkim Partnerstwie Akademickim podpiszą porozumienie określające ramowe zasady współpracy w ramach ŁPA. Porozumienie przewiduje m.in. szereg wspólnych działań uczelni, jak m.in. organizację konferencji naukowych, koncertów, seminariów, kursów mistrzowskich, warsztatów i szkoleń i wydarzeń artystycznych, realizację projektów, w tym naukowych, artystycznych, badawczych, badawczo-rozwojowych, dydaktycznych, a także służących promocji partnerów i wiele więcej… 
 
W drugiej części uroczystego posiedzenia przyjaciołom/przyjaciółkom i pracownikom/pracowniczkom naszej uczelni zostaną wręczone medale uniwersyteckie przyznane przez Senat UŁ, medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” oraz nagrody rektora za szczególne osiągnięcia naukowe.   
 
Osoby zainteresowane udziałem w uroczystości prosimy o rejestrację do 21 maja br. poprzez formularz rejestracyjny, a dla tych którzy chcieliby uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale z różnych przyczyn nie mogą – nic straconego! Uroczyste posiedzenie Senatu UŁ będzie można obejrzeć na żywo na YouTube


Przyszłość uniwersytetów. Czy Akademia potrzebuje nowej formuły w zmieniającym się świecie? – debata na UŁ 

Jako uczelnia chcemy być częścią naszej rzeczywistości lokalnej, tworzyć naukę z i dla ludzi. Chcemy nie tylko edukować, ale też kształcić i kształtować nowe pokolenia. Wspólnie spędzone 80 lat sprawiło, że możemy pochwalić się bogatą przeszłością, ale ten okrągły jubileusz jest jednocześnie idealną okazją do rozpoczęcia czegoś nowego – wspólnej przyszłości UniLodz, którą chcemy opierać na dialogu i współpracy całej naszej społeczności akademickiej. 

Przyszłość uniwersytetów. "Czy Akademia potrzebuje nowej formuły w zmieniającym się świecie?" - Debata na UŁ
 Razem chcemy tworzyć #UniwersytetLudzki, a żeby było to możliwe potrzebujemy usłyszeć Wasz głos, by wspólnie wypracować stanowisko na temat przyszłości uniwersytetów w zmieniającym się świecie. 
 
W wielu dyskusjach na temat roli uniwersytetu deklarujemy chęć dążenia do interdyscyplinarności i naukowej doskonałości, połączonej z dynamicznym wyznaczaniem nowych trendów. Jednocześnie nauka coraz częściej boryka się z problemami oszustw, plagiatów, manipulacji analizami statystycznymi oraz wypaleniem zawodowym, nadmierną presją i obciążeniami psychicznymi, a doskonałość wcale nie musi być tożsama z mądrością. 
 
Coraz częściej mówi się o kryzysie relacji mistrz-uczeń. Jednocześnie humaniści nie rozumieją fizyków, chemików czy biologów i wzajemnie. Natomiast wszyscy bez wyjątku rzadko zauważają, że mogą czerpać z wzajemnych doświadczeń, aby zbudować zupełnie nową jakość.  
 
Jako naukowcy/naukowczynie bardzo chcemy, by nasze badania miały wpływ na rzeczywistość, ale niejednokrotnie zapominamy, że hermetyczny język nauki jest trudny dla osób spoza świata akademickiego, a nawet dla przedstawicieli/przedstawicielek odmiennych dyscyplin naukowych. Jednocześnie mało angażujemy się w komunikację społeczną oraz popularyzację, często uważając ją za zajęcie nieodpowiednie dla naukowca/naukowczyni. 
 
Na przyszłość uniwersytetu należy patrzeć także przez pryzmat zmian mentalności pokolenia Z, świata „po piśmie” czy zmianach w percepcji młodych ludzi. Doświadczenie pokazuje jednak, że Akademia zmienia się stopniowo, nie lubi rewolucji. Ścierające się wizje uniwersytetu rzadko kiedy zachodzą na siebie. A może istnieje jeszcze inna droga? Może młodzi przedstawiciele i przedstawcielki pokolenia Z, trochę wbrew swoim mentorom i mentorkom, zbudują zupełnie nowy uniwersytet, bardziej otwarty, bardziej demokratyczny? A może jeszcze inny, taki jakiego dzisiaj nawet sobie nie wyobrażamy?  
 
W obliczu zarysowanych powyżej problemów i trendów chcielibyśmy zaprosić naukowczynie i naukowców oraz studentki i studentów na otwartą debatę o przyszłości Akademii, zorganizowaną w ramach obchodów 80-lecia Uniwersytetu Łódzkiego, która odbędzie się 27 maja 2025 (wtorek) w godzinach 12:00-14:00 w auli Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne UŁ, ul. Kopcińskiego 16/18, Łódź. 
 
Uczestnikami debaty będą: dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ, pracująca na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, a także visiting professor w Norwegian University of Science and Technology w Trondheim; dr Joanna Miksa – absolwentka historii, filozofii i filologii hiszpańskiej na UŁ, adiunkt w Katedrze Etyki UŁ; prof. dr hab. Jarosław Płuciennik – kulturoznawca, literaturoznawca i kognitywista, profesor nauk humanistycznych na UŁ oraz prorektor UŁ ds. popularyzacji nauki i kształcenia dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ, a także młody naukowiec i przyrodnik – Jarosław Brodecki, student biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. 
 
Wydarzenie poprowadzą doktoranci Szkół Doktorskich UŁ: Olena Dubchak, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych wraz z Sebastianem Piskorskim, doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. 
 
Jako uczelnia różnorodna, otwarta i tolerancyjna chcemy, aby każda osoba należąca do naszej społeczności akademickiej czuła się jej istotną częścią, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do zabrania głosu i uczestnictwa w debacie. Do zobaczenia! 


SAVE THE DATE: łączymy pokolenia – Uniwersytecki Dzień Dziecka x piknik dla społeczności UniLodz! 


Nasza społeczność odważnie i rzetelnie rozwija naukę, w centrum zainteresowań stawiając relacje między człowiekiem a światem i relacje międzyludzkie, dlatego wśród naszych jubileuszowych inicjatyw nie mogło zabraknąć takiej, która dba o relacje między wszystkimi pokoleniami UniLodz! 


 To już czwarty rok z rzędu, w którym UniLodz organizuje wydarzenie familijne z okazji Dnia Dziecka. W tym roku spotykamy się na pikniku – LUMUMBOWO – 30 maja o godzinie 15:00 na terenie stadionu AZS Łódź, przy ul. Lumumby 22/26.   
 
A zaraz po wspólnej zabawie na UDD, zapraszamy wszystkich członków naszej społeczności: osoby studiujące, doktoryzują się i pracujące w UniLodz do udziału w integracyjnym pikniku, który odbędzie się w tej samej lokalizacji w późniejszych wieczornych godzinach.  
 
Do organizacji tego wyjątkowego wydarzenia, jak co roku, chętnie angażuje się cała nasza społeczność akademicka – wspólnie budujemy #UniwersytetLudzki!   
 
Koła naukowe, organizacje studenckie, pracownicy i pracowniczki naszych uniwersyteckich jednostek, Akademicki Związek Sportowy, ZNP w Uniwersytecie Łódzkim, Komisja Zakładowa NSZZ “Solidarność” przy UŁ, animatorki i animatorzy z partnerskich instytucji kultury przygotowali ogrom atrakcji, takich jak animacje, warsztaty czy stoiska. Na wszystkich uczestników czeka strefa gastronomiczna, a o świetną oprawę muzyczną zadba DJ Fagot, który zagra dwa sety – w godz. 15:00-21:00.  
 
Nie zabraknie warsztatów cyjanotypii i wspólnego tworzenia opowiadania o Lumumbowie, a finałem wieczoru, o godz. 21:00 będzie pokaz filmu w ramach Extra Polówki. 
 
Przygotowaliśmy zabawy, gry sportowe, jeden z najlepszych dmuchańców... oraz wiele innych zarówno dla naszych najmłodszych gości, jak i tych nieco starszych – w końcu tego dnia wszyscy jesteśmy dziećmi!   
 
Idealną pamiątką z uczestnictwa w tym wyjątkowym, jubileuszowym wydarzeniu, może być koszulka, którą każdy będzie mógł zrobić samodzielnie metodą sitodruku. Wyjątkowy nadruk będzie można wybrać spośród zwycięskich prac konkursu Uniwersytet Ludzki (przypominamy, że nabór projektów do konkursu jeszcze trwa – więcej informacji na naszej stronie.
 
Widzimy się 30 maja! 

Data i godziny wydarzenia: 26 maja 2025 (poniedziałek) 12:00 - 14:00 , 27 maja 2025 (wtorek) 12:00 - 14:00 , 30 maja 2025 (piątek) 15:00 - 19:00

"monthViewContentUid" constant not set