Rada pracowników to ciało przedstawicielskie, które może być tworzone u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Do jego kompetencji należy pozyskiwanie informacji i prowadzenie konsultacji z pracodawcą w określonych sprawach dotyczących zatrudnienia. Ma to na celu zwiększenie partycypacji pracowniczej i demokratyzację zakładów pracy. Rozwiązanie to bardzo dobrze funkcjonuje np. w Niemczech, ale w Polsce rad pracowników wciąż jest niewiele i napotykają na liczne przeszkody. I tu właśnie pojawia się CWRP :)
W ramach tego projektu studenci odpowiadają na pytania kierowane do nas za pośrednictwem INSPRO przez członków rad pracowników, a także osoby, które taką radę chciałyby utworzyć. Pytania dotyczą głównie interpretacji regulującej kwestię rad pracowników ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, (Dz. U. 2006.79.550 ze zm.), ale także innych aktów prawnych i wielu problemów praktycznych.
Nasza rola polega na opracowywaniu pisemnych odpowiedzi na te pytania. Robimy to w kilkuosobowych grupach, z których każda ma swojego lidera, i pod nadzorem pracowników naukowych Katedry Prawa Pracy. Jest to działalność, która pozwala zdobyć doświadczenie w pisaniu opinii prawnych i znajdowaniu rozwiązań konkretnych problemów prawnych.
Jej zaletą jest również to, że w większości przypadków można ją prowadzić "zdalnie", tzn. pytania i odpowiedzi wymieniamy mailowo. Obciążenie czasowe nie jest duże, do tej pory otrzymywaliśmy ŚREDNIO 2 pytania na miesiąc, a grupy dostają je do opracowania na zmianę. Z drugiej strony, jeśli się zdecydujecie, to działalność ta wymaga systematyczności, terminowości i... częstego sprawdzania maili. ;)
W nagrodę, poza satysfakcją moralną i zdobytym doświadczeniem - oczywiście certyfikaty.
Możliwe są też inne obszary współpracy z INSPRO, np. udział w organizowanych przez nich szkoleniach (o takich możliwościach będziemy informować na bieżąco, jeśli się pojawią).
Osoby chętne mogą się zgłaszać mailowo w terminie od 25 września do 27 października na adres: kserafin@wpia.uni.lodz.pl
Po tym czasie zorganizujemy spotkanie organizacyjno-szkoleniowe dla osób, które zgłoszą chęć uczestnictwa w projekcie CWRP. Ewentualne pytania dotyczące udziału w projekcie można zgłaszać na adres: kserafin@wpia.uni.lodz.pl
Koordynatorką projektu jest dr hab. Katarzyna Serafin.